*Wimbledon.com uses cookies.Find out more
CONTINUE > We use simple text files called cookies, saved on your computer, to help us deliver the best experience for you. By continuing to use the site, you acknowledge that you are happy to receive cookies from Wimbledon.com.
Wimbledon: 25 June - 8 July 2012

Schedule of Play

  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Print Qualifying Day 3: Wednesday 20 June
Revised (Court Change)
R: Court 1
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Sandra Zaniewska (POL)
def.
Mihaela Buzarnescu (ROU)[23]
6-3 6-1
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Bibiane Schoofs (NED)[24]
def.
Saisai Zheng (CHN)
6-3 6-3
Complete
R: Court 2
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Vesna Dolonc (SRB)
def.
Estrella Cabeza Candela (ESP)
6-1 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Coco Vandeweghe (USA)[14]
def.
Kathrin Woerle (GER)
6-4 6-4
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - 1st Round
Shuko Aoyama (JPN)[5] /
  Maria Kondratieva(RUS)[5]
def.
Kai-Chen Chang (TPE) /
  Paula Ormaechea(ARG)
6-3 6-3
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - 1st Round
Vesna Dolonc (SRB)[4] /
  Olga Savchuk(UKR)[4]
def.
Samantha Murray (GBR) /
  Emily Webley-Smith(GBR)
6-2 6-1
Complete
 Gentlemen's Qualifying Doubles - 2nd Round
Andre Begemann (GER)[5] /
  Igor Zelenay(SVK)[5]
def.
Rik De Voest (RSA) /
  Adil Shamasdin(CAN)
6-4 6-2
Complete
R: Court 3
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Valeria Savinykh (RUS)[15]
def.
Ines Ferrer Suarez (ESP)
6-3 6-4
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Claire Aurelle Feuerstein (FRA)[13]
def.
Yuliya Beygelzimer (UKR)
5-7 6-3 6-4
Complete
R: Court 4
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Ekaterina Bychkova (RUS)
def.
Olga Savchuk (UKR)
6-4 7-5
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Maria Elena Camerin (ITA)
def.
Garbine Muguruza Blanco (ESP)[3]
6-4 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - 1st Round
Lindsay Lee-Waters (USA)[3] /
  Megan Moulton-Levy(USA)[3]
def.
Anna Fitzpatrick (GBR) /
  Jade Windley(GBR)
6-1 6-1
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - 1st Round
Misaki Doi (JPN) /
  Olivia Rogowska(AUS)
def.
Sandra Klemenschits (AUT)[6] /
  Tatjana Malek(GER)[6]
6-3 6-4
Complete
R: Court 5
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Jana Cepelova (SVK)
def.
Chanel Simmonds (RSA)
6-2 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Annika Beck (GER)
def.
Yvonne Meusburger (AUT)[20]
6-2 6-3
Complete
R: Court 6
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Kristyna Pliskova (CZE)
def.
Stefanie Voegele (SUI)[8]
4-6 6-4 6-3
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Petra Rampre (SLO)
def.
Shuai Zhang (CHN)
6-3 6-1
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - 1st Round
Sharon Elizabet Fichman (CAN) /
  Sesil Karatantcheva(KAZ)
def.
Mariana Duque-Marino (COL)[7] /
  Edina Gallovits-Hall(ROU)[7]
6-1 7-6(5)
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - 1st Round
Mirjana Lucic (CRO) /
  Valeria Savinykh(RUS)
def.
Lara Arruabarrena-Vecino (ESP)[8] /
  Karin Knapp(ITA)[8]
6-3 6-2
Complete
 Gentlemen's Qualifying Doubles - 2nd Round
Bobby Reynolds (USA)[3] /
  Izak Van Der Merwe(RSA)[3]
def.
Colin Ebelthite (AUS)[6] /
  John Peers(AUS)[6]
7-6(2) 3-6 11-9
Complete
R: Court 7
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Irena Pavlovic (FRA)
def.
Erika Sema (JPN)[16]
6-0 6-4
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Marta Sirotkina (RUS)
def.
Heidi El Tabakh (CAN)
7-6(3) 6-3
Complete
R: Court 8
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Yurika Sema (JPN)
def.
Alison Riske (USA)
7-6(3) 7-5
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Melinda Czink (HUN)[1]
def.
Maria Joao Koehler (POR)
7-6(4) 2-6 8-6
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - 1st Round
Darija Jurak (CRO)[1] /
  Katalin Marosi(HUN)[1]
def.
Erika Sema (JPN) /
  Anastasiya Yakimova(BLR)
6-4 7-6(3)
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - 1st Round
Karolina Pliskova (CZE)[2] /
  Kristyna Pliskova(CZE)[2]
def.
Mathilde Johansson (FRA) /
  Sophie Lefevre(FRA)
6-1 6-2
Complete
R: Court 10
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Camila Giorgi (ITA)
def.
Olivia Rogowska (AUS)[10]
6-1 6-4
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Ruben Bemelmans (BEL)[18]
def.
Farrukh Dustov (UZB)
6-3 6-7(3) 7-5 6-1
Complete
Not Before:2:00 PM
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Inigo Cervantes (ESP)[31]
def.
Erik Chvojka (CAN)
6-7(4) 4-6 6-2 7-6(3) 6-2
Complete
R: Court 12
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Lara Arruabarrena-Vecino (ESP)[11]
def.
Tatjana Malek (GER)
6-3 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Jerzy Janowicz (POL)[24]
def.
Denis Kudla (USA)
6-1 6-0 6-2
Complete
Not Before:2:00 PM
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Guillaume Rufin (FRA)
def.
Jonathan Dasnieres De Veigy (FRA)
6-4 6-7(4) 6-7(5) 6-3 6-4
Complete
R: Court 13
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Alexa Glatch (USA)
def.
Aravane Rezai (FRA)[17]
7-6(5) 6-2
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Jesse Levine (USA)[5]
def.
Wayne Odesnik (USA)[20]
7-6(3) 6-1 6-2
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Andrey Kuznetsov (RUS)[32]
def.
Marc Gicquel (FRA)
4-6 6-0 6-3 6-2
Complete
Not Before:3:00 PM
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Jimmy Wang (TPE)
def.
Roberto Bautista-Agut (ESP)[10]
6-0 7-6(5) 7-5
Complete
R: Court 14
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Mirjana Lucic (CRO)[12]
def.
Gisela Dulko (ARG)
6-4 6-2
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Jurgen Zopp (EST)[1]
def.
Izak Van Der Merwe (RSA)
6-4 6-1 4-6 7-5
Complete
Not Before:2:00 PM
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Michael Russell (USA)[4]
def.
Yuichi Sugita (JPN)
6-3 4-6 6-3 4-6 6-2
Complete
R: Court 15
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Misaki Doi (JPN)[4]
def.
Madison Keys (USA)
5-7 7-5 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Dustin Brown (GER)
def.
Rajeev Ram (USA)[8]
4-6 6-3 6-4 6-4
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Brian Baker (USA)[11]
def.
Maxime Teixeira (FRA)
5-7 6-2 6-1 6-2
Complete
R: Court 16
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Sesil Karatantcheva (KAZ)[5]
def.
Lisa Whybourn (GBR)
5-7 6-4 6-0
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Ryan Sweeting (USA)[21]
def.
Peter Torebko (GER)
3-6 1-6 7-6(3) 7-5 6-4
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Kenny De Schepper (FRA)
def.
Marcel Felder (URU)
6-3 6-2 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Doubles - 2nd Round
Lewis Burton (GBR) /
  George Morgan(GBR)
def.
Adrian Menendez-MacEiras (ESP)[8] /
  Philipp Oswald(AUT)[8]
7-6(1) 4-6 7-5
Complete
R: Court B
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Karolina Pliskova (CZE)[9]
def.
Michelle Larcher De Brito (POR)
6-4 3-6 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Adrian Menendez-MacEiras (ESP)
def.
Ivan Navarro (ESP)
7-5 6-3 3-6 6-4
Complete
R: Court C
11:00 AM
 Ladies' Qualifying Singles - 2nd Round
Kristina Mladenovic (FRA)
def.
Dinah Pfizenmaier (GER)[21]
6-3 6-4
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Florent Serra (FRA)[22]
def.
Matteo Viola (ITA)
4-6 6-4 7-6(5) 6-7(8) 6-4
Complete
Not Before:2:00 PM
 Gentlemen's Qualifying Singles - 3rd Round
Simone Bolelli (ITA)[9]
def.
Maxime Authom (BEL)
7-5 6-3 6-4
Complete
TBA
TBD
 Gentlemen's Qualifying Doubles - 2nd Round
Matthias Bachinger (GER) /
  Tobias Kamke(GER)
def.
Sanchai Ratiwatana (THA)[2] /
  Sonchat Ratiwatana(THA)[2]
Walkover
Complete