*Wimbledon.com uses cookies.Find out more
CONTINUE > We use simple text files called cookies, saved on your computer, to help us deliver the best experience for you. By continuing to use the site, you acknowledge that you are happy to receive cookies from Wimbledon.com.
Wimbledon: 25 June - 8 July 2012

Schedule of Play

  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Print Day 6: Saturday 30 June
Postponed Matches
Centre Court
1:00 PM
 Ladies' Singles - 3rd Round
Serena Williams (USA)[6]
def.
Jie Zheng (CHN)[25]
6-7(5) 6-2 9-7
Complete
 Gentlemen's Singles - 3rd Round
David Ferrer (ESP)[7]
def.
Andy Roddick (USA)[30]
2-6 7-6(8) 6-4 6-3
Complete
 Gentlemen's Singles - 3rd Round
Andy Murray (GBR)[4]
def.
Marcos Baghdatis (CYP)
7-5 3-6 7-5 6-1
Complete
No. 1 Court
1:00 PM
 Ladies' Singles - 3rd Round
Petra Kvitova (CZE)[4]
def.
Varvara Lepchenko (USA)
6-1 6-0
Complete
 Gentlemen's Singles - 3rd Round
Juan Martin Del Potro (ARG)[9]
def.
Kei Nishikori (JPN)[19]
6-3 7-6(3) 6-1
Complete
 Gentlemen's Singles - 3rd Round
Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[5]
def.
Lukas Lacko (SVK)
6-4 6-3 6-3
Complete
Not Before:5:00 PM
 Mixed Doubles - 2nd Round
Dominic Inglot (GBR) /
  Laura Robson(GBR)
def.
Jurgen Melzer (AUT)[12] /
  Iveta Benesova(CZE)[12]
6-3 3-6 6-1
Complete
No. 2 Court
11:30 AM
 Ladies' Singles - 3rd Round
Ana Ivanovic (SRB)[14]
def.
Julia Goerges (GER)[22]
3-6 6-3 6-4
Complete
 Ladies' Singles - 3rd Round
Victoria Azarenka (BLR)[2]
def.
Jana Cepelova (SVK)
6-3 6-3
Complete
 Gentlemen's Singles - 3rd Round
Marin Cilic (CRO)[16]
def.
Sam Querrey (USA)
7-6(6) 6-4 6-7(2) 6-7(3) 17-15
Complete
No. 3 Court
11:30 AM
 Gentlemen's Singles - 3rd Round
Brian Baker (USA)
def.
Benoit Paire (FRA)
6-4 4-6 6-1 6-3
Complete
 Ladies' Singles - 3rd Round
Yaroslava Shvedova (KAZ)
def.
Sara Errani (ITA)[10]
6-0 6-4
Complete
 Gentlemen's Singles - 3rd Round
Mardy Fish (USA)[10]
def.
David Goffin (BEL)
6-3 7-6(6) 7-6(6)
Complete
 Mixed Doubles - 1st Round
Mikhail Kukushkin (KAZ) /
  Yaroslava Shvedova(KAZ)
def.
Kevin Anderson (RSA) /
  Chanelle Scheepers(RSA)
7-5 7-6(2)
Complete
Court 4
11:00 AM
 Girls' Singles - 1st Round
Marcela Zacarias (MEX)
def.
Daria Gavrilova (RUS)[9]
7-5 4-6 8-6
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Borna Coric (CRO)
def.
Juan Ignacio Galarza (ARG)
6-3 6-0
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Elina Svitolina (UKR)[3]
def.
Elke Lemmens (BEL)
6-4 6-1
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Ana Konjuh (CRO)[16]
def.
Erin Routliffe (CAN)
6-4 6-3
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Kaichi Uchida (JPN)[7]
def.
Lucas Gomez (MEX)
6-1 6-2
Complete
Court 5
11:30 AM
 Mixed Doubles - 2nd Round
Paul Hanley (AUS) /
  Alla Kudryavtseva(RUS)
def.
Mahesh Bhupathi (IND)[5] /
  Sania Mirza(IND)[5]
6-3 6-1
Complete
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Yen-Hsun Lu (TPE) /
  Alexander Waske(GER)
def.
Xavier Malisse (BEL) /
  Dick Norman(BEL)
7-5 3-6 6-3 6-4
Complete
 Ladies' Doubles - 2nd Round
Andrea Hlavackova (CZE)[6] /
  Lucie Hradecka(CZE)[6]
def.
Dominika Cibulkova (SVK) /
  Daniela Hantuchova(SVK)
6-2 6-4
Complete
 Mixed Doubles - 1st Round
Ashley Fisher (AUS) /
  Mona Barthel(GER)
def.
Dick Norman (BEL) /
  Alicja Rosolska(POL)
6-2 7-5
Complete
 Mixed Doubles - 1st Round
Colin Fleming (GBR) /
  Su-Wei Hsieh(TPE)
v
Andre Sa (BRA) /
  Anastasia Rodionova(AUS)

Cancelled
Court 6
11:30 AM
 Gentlemen's Doubles - 2nd Round
Leander Paes (IND)[4] /
  Radek Stepanek(CZE)[4]
def.
Jonathan Erlich (ISR) /
  Andy Ram(ISR)
6-2 6-4 7-6(5)
Complete
 Gentlemen's Doubles - 2nd Round
Ivan Dodig (CRO)[15] /
  Marcelo Melo(BRA)[15]
def.
Martin Emmrich (GER) /
  Michael Kohlmann(GER)
6-3 7-6(4) 6-3
Complete
 Mixed Doubles - 2nd Round
Daniele Bracciali (ITA)[6] /
  Roberta Vinci(ITA)[6]
def.
Philipp Petzschner (GER) /
  Angelique Kerber(GER)
6-3 2-6 6-4
Complete
Court 7
11:00 AM
 Boys' Singles - 1st Round
Pietro Licciardi (ITA)
def.
MacKenzie McDonald (USA)[15]
6-4 2-6 6-4
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Anett Kontaveit (EST)[11]
def.
Beatriz Haddad Maia (BRA)
4-6 6-3 6-1
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Mateo Nicolas Martinez (ARG)[10]
def.
Connor Farren (USA)
6-2 6-2
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Mathias Bourgue (FRA)
def.
Alexios Halebian (USA)
6-7(4) 6-4 14-12
Complete
Court 8
11:30 AM
 Ladies' Doubles - 2nd Round
Agnieszka Radwanska (POL) /
  Urszula Radwanska(POL)
def.
Irina Falconi (USA) /
  Chanelle Scheepers(RSA)
7-5 6-1
Complete
 Gentlemen's Doubles - 2nd Round
Robert Lindstedt (SWE)[5] /
  Horia Tecau(ROU)[5]
def.
Sanchai Ratiwatana (THA) /
  Sonchat Ratiwatana(THA)
6-2 7-6(3) 7-6(2)
Complete
 Mixed Doubles - 1st Round
Johan Brunstrom (SWE) /
  Andreja Klepac(SLO)
def.
Jean-Julien Rojer (NED) /
  Klaudia Jans-Ignacik(POL)
7-6(3) 6-7(3) 6-4
Complete
 Mixed Doubles - 2nd Round
Andy Ram (ISR)[15] /
  Kveta Peschke(CZE)[15]
def.
Jonathan Erlich (ISR) /
  Shahar Peer(ISR)
6-3 3-6 6-4
Complete
Court 9
11:00 AM
 Girls' Singles - 1st Round
Sabina Sharipova (UZB)
def.
Harriet Dart (GBR)
6-2 6-4
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Mitchell Krueger (USA)[8]
def.
Kyle Edmund (GBR)
4-6 7-6(6) 10-8
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Liam Broady (GBR)[5]
def.
Filip Bergevi (SWE)
6-3 7-6(1)
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Laura Pigossi (BRA)
def.
Lana Rush (GBR)
7-6(4) 6-3
Complete
Court 10
11:00 AM
 Boys' Singles - 1st Round
Herkko Pollanen (FIN)
def.
Wayne Montgomery (RSA)
7-6(7) 7-5
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Anna Danilina (KAZ)[4]
def.
Olga Doroshina (RUS)
6-2 6-2
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Zuzanna Maciejewska (POL)
def.
Jelena Ostapenko (LAT)
6-2 7-6(7)
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Mayar Sherif (EGY)
def.
Kathinka Von Deichmann (LIE)
7-5 6-3
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Ioana Loredana Rosca (ROU)
def.
Darya Kasatkina (RUS)
6-0 7-5
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Pedja Krstin (SRB)
def.
Spencer Papa (USA)
7-5 6-2
Complete
Court 12
11:30 AM
 Ladies' Singles - 3rd Round
Francesca Schiavone (ITA)[24]
def.
Klara Zakopalova (CZE)
6-0 6-4
Complete
 Gentlemen's Singles - 3rd Round
Philipp Kohlschreiber (GER)[27]
def.
Lukas Rosol (CZE)
6-2 6-3 7-6(6)
Complete
 Mixed Doubles - 1st Round
Julian Knowle (AUT) /
  Tamira Paszek(AUT)
def.
Marc Lopez (ESP) /
  Janette Husarova(SVK)
6-1 6-2
Complete
 Mixed Doubles - 2nd Round
Max Mirnyi (BLR) /
  Victoria Azarenka(BLR)
def.
Fabio Fognini (ITA)[13] /
  Sara Errani(ITA)[13]
6-3 6-2
Complete
 Ladies' Doubles - 2nd Round
Maria Kirilenko (RUS)[4] /
  Nadia Petrova(RUS)[4]
v
Serena Williams (USA) /
  Venus Williams(USA)
6-3 3-6 Suspended
Postponed
Court 14
11:30 AM
 Gentlemen's Doubles - 2nd Round
Bob Bryan (USA)[2] /
  Mike Bryan(USA)[2]
def.
Jamie Delgado (GBR) /
  Kenneth Skupski(GBR)
7-6(2) 6-0 6-2
Complete
 Gentlemen's Doubles - 2nd Round
Jonathan Marray (GBR) /
  Frederik Nielsen(DEN)
def.
Ivo Karlovic (CRO) /
  Frank Moser(GER)
6-3 6-3 6-2
Complete
 Mixed Doubles - 2nd Round
Kenneth Skupski (GBR) /
  Melanie South(GBR)
def.
David Marrero (ESP)[14] /
  Nuria Llagostera Vives(ESP)[14]
6-4 7-5
Complete
 Mixed Doubles - 2nd Round
Nenad Zimonjic (SRB)[3] /
  Katarina Srebotnik(SLO)[3]
def.
Ross Hutchins (GBR) /
  Heather Watson(GBR)
5-7 6-4 6-4
Complete
Not Before:5:00 PM
 Mixed Doubles - 2nd Round
Mike Bryan (USA)[2] /
  Lisa Raymond(USA)[2]
def.
Mark Knowles (BAH) /
  Ekaterina Makarova(RUS)
7-6(3) 6-4
Complete
Court 16
11:00 AM
 Boys' Singles - 1st Round
Filip Peliwo (CAN)[4]
def.
Albert Alcaraz Ivorra (ESP)
7-6(5) 6-3
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Elise Mertens (BEL)
def.
Varvara Flink (RUS)
6-4 6-3
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Francoise Abanda (CAN)[14]
def.
Daria Salnikova (RUS)
1-6 6-3 6-1
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Matteo Donati (ITA)
def.
Mikael Torpegaard (DEN)
6-4 4-6 6-2
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Sachia Vickery (USA)[7]
def.
Ilka Csoregi (ROU)
6-3 6-2
Complete
Court 17
11:30 AM
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Mikhail Elgin (RUS) /
  Denis Istomin(UZB)
def.
Pablo Andujar (ESP) /
  Guillermo Garcia-Lopez(ESP)
6-4 6-3 6-2
Complete
 Ladies' Doubles - 2nd Round
Su-Wei Hsieh (TPE) /
  Sabine Lisicki(GER)
def.
Irina-Camelia Begu (ROU)[15] /
  Monica Niculescu(ROU)[15]
6-3 2-0 Ret.
Complete
 Mixed Doubles - 1st Round
Mikhail Elgin (RUS) /
  Galina Voskoboeva(KAZ)
def.
Santiago Gonzalez (MEX) /
  Shuai Zhang(CHN)
6-4 7-5
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Belinda Bencic (SUI)
def.
Emily Fanning (NZL)
6-1 6-3
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Anton Desyatnik (RUS)
def.
Scott Clayton (GBR)
7-6(1) 6-4
Complete
Court 18
11:30 AM
 Ladies' Singles - 3rd Round
Tamira Paszek (AUT)
def.
Yanina Wickmayer (BEL)
2-6 7-6(4) 7-5
Complete
 Ladies' Singles - 3rd Round
Roberta Vinci (ITA)[21]
def.
Mirjana Lucic (CRO)
7-6(4) 7-6(3)
Complete
 Gentlemen's Doubles - 2nd Round
Juan Ignacio Chela (ARG) /
  Eduardo Schwank(ARG)
def.
Andre Sa (BRA)[16] /
  Bruno Soares(BRA)[16]
6-4 6-4 6-7(5) 4-6 6-3
Complete
 Mixed Doubles - 2nd Round
Alexander Peya (AUT)[16] /
  Anna-Lena Groenefeld(GER)[16]
v
Bruno Soares (BRA) /
  Jarmila Gajdosova(AUS)

Cancelled
Court 19
11:00 AM
 Boys' Singles - 1st Round
Yoshihito Nishioka (JPN)
def.
Clay Crawford (GBR)
6-4 6-3
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Montserrat Gonzalez (PAR)
def.
Ching-Wen Hsu (TPE)
7-5 6-2
Complete
 Girls' Singles - 1st Round
Aldila Sutjiadi (INA)
def.
Pippa Horn (GBR)
6-1 6-4
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Luke Bambridge (GBR)
def.
Vaclav Safranek (CZE)
6-1 6-4
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Christian Garin (CHI)
def.
Evan Hoyt (GBR)
1-6 7-5 6-0
Complete
 Boys' Singles - 1st Round
Karim Hossam (EGY)
def.
Myles Orton (GBR)
1-6 6-3 8-6
Complete
TBA
TBD
 Mixed Doubles - 2nd Round
Rohan Bopanna (IND)[10] /
  Jie Zheng(CHN)[10]
def.
Marcelo Melo (BRA) /
  Vera Zvonareva(RUS)
Walkover
Complete