*Wimbledon.com uses cookies.Find out more
CONTINUE > We use simple text files called cookies, saved on your computer, to help us deliver the best experience for you. By continuing to use the site, you acknowledge that you are happy to receive cookies from Wimbledon.com.
Wimbledon: 25 June - 8 July 2012

Schedule of Play

  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Print Day 4: Thursday 28 June
Postponed Matches
Centre Court
1:00 PM
 Ladies' Singles - 2nd Round
Serena Williams (USA)[6]
def.
Melinda Czink (HUN)
6-1 6-4
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Andy Murray (GBR)[4]
def.
Ivo Karlovic (CRO)
7-5 6-7(5) 6-2 7-6(4)
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Lukas Rosol (CZE)
def.
Rafael Nadal (ESP)[2]
6-7(9) 6-4 6-4 2-6 6-4
Complete
No. 1 Court
1:00 PM
 Ladies' Singles - 2nd Round
Maria Sharapova (RUS)[1]
def.
Tsvetana Pironkova (BUL)
7-6(3) 6-7(3) 6-0
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Mardy Fish (USA)[10]
def.
James Ward (GBR)
6-3 5-7 6-4 6-7(3) 6-3
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Sam Querrey (USA)
v
Milos Raonic (CAN)[21]
6-7 7-6 3-3 Suspended
Postponed
No. 2 Court
11:30 AM
 Ladies' Singles - 2nd Round
Sara Errani (ITA)[10]
def.
Anne Keothavong (GBR)
6-1 6-1
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
David Ferrer (ESP)[7]
def.
Kenny De Schepper (FRA)
7-6(1) 6-2 6-4
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Andy Roddick (USA)[30]
def.
Bjorn Phau (GER)
6-3 7-6(1) 6-3
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Victoria Azarenka (BLR)[2]
def.
Romina Oprandi (SUI)
6-2 6-0
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Petra Kvitova (CZE)[4]
def.
Elena Baltacha (GBR)
6-0 6-4
Complete
No. 3 Court
11:30 AM
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Xavier Malisse (BEL)
def.
Gilles Simon (FRA)[13]
6-4 6-4 7-6(5)
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Ana Ivanovic (SRB)[14]
def.
Kateryna Bondarenko (UKR)
6-3 7-6(3)
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[5]
def.
Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
6-7(3) 6-4 6-1 6-3
Complete
Not Before:5:00 PM
 Mixed Doubles - 1st Round
Dominic Inglot (GBR) /
  Laura Robson(GBR)
def.
Scott Lipsky (USA) /
  Natalie Grandin(RSA)
7-6(2) 6-4
Complete
Court 4
11:30 AM
 Ladies' Doubles - 1st Round
Kveta Peschke (CZE)[3] /
  Katarina Srebotnik(SLO)[3]
def.
Naomi Broady (GBR) /
  Johanna Konta(GBR)
6-2 6-4
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Julia Goerges (GER)[22]
def.
Anastasiya Yakimova (BLR)
7-6(3) 6-2
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Marin Cilic (CRO)[16]
def.
Lukasz Kubot (POL)
7-6(4) 6-2 6-1
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Andreja Klepac (SLO) /
  Anastasia Rodionova(AUS)
def.
Jill Craybas (USA) /
  Julia Goerges(GER)
6-4 3-6 6-3
Complete
Court 5
11:30 AM
 Ladies' Singles - 2nd Round
Roberta Vinci (ITA)[21]
def.
Marina Erakovic (NZL)
6-4 6-3
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Lukas Lacko (SVK)
def.
Jurgen Melzer (AUT)
6-4 6-7(4) 3-6 6-3 6-4
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Ekaterina Makarova (RUS)[5] /
  Elena Vesnina(RUS)[5]
def.
Eleni Daniilidou (GRE) /
  Arantxa Rus(NED)
6-3 6-2
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Kristina Barrois (GER) /
  Vitalia Diatchenko(RUS)
def.
Akgul Amanmuradova (UZB) /
  Kateryna Bondarenko(UKR)
7-6(2) 6-3
Complete
Court 6
11:30 AM
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Santiago Gonzalez (MEX)[12] /
  Christopher Kas(GER)[12]
def.
Liam Broady (GBR) /
  Oliver Golding(GBR)
7-6(2) 4-6 6-3 6-4
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Liezel Huber (USA)[1] /
  Lisa Raymond(USA)[1]
def.
Alexandra Cadantu (ROU) /
  Saisai Zheng(CHN)
7-5 6-0
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Dominika Cibulkova (SVK) /
  Daniela Hantuchova(SVK)
def.
Mona Barthel (GER) /
  Angelique Kerber(GER)
6-0 6-1
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Darija Jurak (CRO) /
  Katalin Marosi(HUN)
def.
Renata Voracova (CZE) /
  Klara Zakopalova(CZE)
6-3 7-5
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Agnieszka Radwanska (POL) /
  Urszula Radwanska(POL)
def.
Shahar Peer (ISR) /
  Yanina Wickmayer(BEL)
6-2 6-3
Complete
Court 7
11:30 AM
 Ladies' Doubles - 1st Round
Nuria Llagostera Vives (ESP)[9] /
  Maria Jose Martinez Sanchez(ESP)[9]
def.
Hao-Ching Chan (TPE) /
  Yung-Jan Chan(TPE)
6-4 6-4
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Radek Stepanek (CZE)[28]
def.
Benjamin Becker (GER)
6-2 7-6(4) 6-3
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Casey Dellacqua (AUS) /
  Samantha Stosur(AUS)
def.
Sorana Cirstea (ROU) /
  Ayumi Morita(JPN)
6-3 6-2
Complete
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Leander Paes (IND)[4] /
  Radek Stepanek(CZE)[4]
def.
Colin Ebelthite (AUS) /
  John Peers(AUS)
6-2 6-4 6-2
Complete
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
James Cerretani (USA) /
  Edouard Roger-Vasselin(FRA)
def.
Paolo Lorenzi (ITA) /
  Benoit Paire(FRA)
6-4 7-6(4) 7-6(7)
Complete
Court 8
11:30 AM
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Robert Lindstedt (SWE)[5] /
  Horia Tecau(ROU)[5]
def.
Lukas Dlouhy (CZE) /
  Michal Mertinak(SVK)
7-6(7) 7-6(5) 7-6(4)
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Su-Wei Hsieh (TPE) /
  Sabine Lisicki(GER)
def.
Laura Robson (GBR) /
  Heather Watson(GBR)
6-3 7-6(4)
Complete
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Juan Ignacio Chela (ARG) /
  Eduardo Schwank(ARG)
def.
Alex Bogomolov Jr. (RUS) /
  Dudi Sela(ISR)
6-3 6-4 6-2
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Irina Falconi (USA) /
  Chanelle Scheepers(RSA)
def.
Gisela Dulko (ARG)[14] /
  Paola Suarez(ARG)[14]
3-6 6-2 6-4
Complete
Court 9
11:30 AM
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Brian Baker (USA)
def.
Jarkko Nieminen (FIN)
6-0 6-2 6-4
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Stephanie Foretz Gacon (FRA) /
  Kristina Mladenovic(FRA)
def.
Jelena Jankovic (SRB) /
  Virginie Razzano(FRA)
6-3 5-7 8-6
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Sara Errani (ITA)[2] /
  Roberta Vinci(ITA)[2]
def.
Eva Birnerova (CZE) /
  Petra Cetkovska(CZE)
6-2 6-1
Complete
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Sanchai Ratiwatana (THA) /
  Sonchat Ratiwatana(THA)
def.
Sergiy Stakhovsky (UKR) /
  Dmitry Tursunov(RUS)
6-7(3) 6-3 3-6 6-3 6-4
Complete
Court 10
11:30 AM
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Bobby Reynolds (USA) /
  Izak Van Der Merwe(RSA)
def.
Flavio Cipolla (ITA) /
  Fabio Fognini(ITA)
7-5 4-6 6-1 6-7(5) 6-3
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Nadia Petrova (RUS)[20]
def.
Timea Babos (HUN)
6-4 6-7(3) 9-7
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Andrea Hlavackova (CZE)[6] /
  Lucie Hradecka(CZE)[6]
def.
Kimiko Date-Krumm (JPN) /
  Rika Fujiwara(JPN)
6-4 6-3
Complete
Not Before:5:00 PM
 Mixed Doubles - 1st Round
Paul Hanley (AUS) /
  Alla Kudryavtseva(RUS)
def.
Jonathan Marray (GBR) /
  Anne Keothavong(GBR)
6-4 6-4
Complete
Court 11
11:30 AM
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Scott Lipsky (USA) /
  Rajeev Ram(USA)
def.
Paul Hanley (AUS) /
  Mark Knowles(BAH)
3-6 6-4 3-6 6-4 7-5
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Raquel Kops-Jones (USA)[10] /
  Abigail Spears(USA)[10]
def.
Nina Bratchikova (RUS) /
  Anna Tatishvili(GEO)
6-3 6-4
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Iveta Benesova (CZE)[8] /
  Barbora Zahlavova Strycova(CZE)[8]
def.
Vania King (USA) /
  Yasmin Schnack(USA)
6-4 6-1
Complete
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Benjamin Becker (GER) /
  Cedrik-Marcel Stebe(GER)
def.
Juan Sebastian Cabal (COL) /
  Robert Farah(COL)
6-3 1-6 6-3 6-4
Complete
Court 12
11:30 AM
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Fernando Verdasco (ESP)[17]
def.
Grega Zemlja (SLO)
7-6(4) 7-6(4) 3-6 6-3
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Mirjana Lucic (CRO)
def.
Marion Bartoli (FRA)[9]
6-4 6-3
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Marcos Baghdatis (CYP)
def.
Grigor Dimitrov (BUL)
7-5 4-1 Ret.
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Anabel Medina Garrigues (ESP)[26]
v
Jana Cepelova (SVK)
7-6 6-7 Suspended
Postponed
Court 14
11:30 AM
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
David Goffin (BEL)
def.
Jesse Levine (USA)
4-6 6-4 6-1 6-3
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Tamira Paszek (AUT)
def.
Alize Cornet (FRA)
6-2 6-1
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Philipp Kohlschreiber (GER)[27]
def.
Malek Jaziri (TUN)
6-1 7-6(2) 6-1
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Christina McHale (USA) /
  Tamira Paszek(AUT)
def.
Alize Cornet (FRA) /
  Pauline Parmentier(FRA)
6-4 6-3
Complete
Court 15
11:30 AM
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Jonathan Marray (GBR) /
  Frederik Nielsen(DEN)
def.
Marcel Granollers (ESP)[9] /
  Marc Lopez(ESP)[9]
6-7(3) 6-4 7-6(4) 2-6 7-5
Complete
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Chris Guccione (AUS) /
  Lleyton Hewitt(AUS)
def.
Alexander Peya (AUT)[6] /
  Nenad Zimonjic(SRB)[6]
7-6(3) 7-6(3) 3-6 7-6(3)
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Anna-Lena Groenefeld (GER) /
  Petra Martic(CRO)
def.
Chia-Jung Chuang (TPE)[16] /
  Vera Dushevina(RUS)[16]
6-4 6-4
Complete
Court 16
11:30 AM
 Ladies' Singles - 2nd Round
Christina McHale (USA)[28]
def.
Mathilde Johansson (FRA)
7-5 7-5
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Alejandro Falla (COL)
def.
Nicolas Mahut (FRA)
6-4 6-3 4-6 4-6 7-5
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Benoit Paire (FRA)
def.
Alexandr Dolgopolov (UKR)[22]
7-6(2) 6-4 6-4
Complete
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Andre Sa (BRA)[16] /
  Bruno Soares(BRA)[16]
def.
Julien Benneteau (FRA) /
  Nicolas Mahut(FRA)
6-7(3) 6-4 6-3 7-6(5)
Complete
Court 17
11:30 AM
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Kei Nishikori (JPN)[19]
def.
Florent Serra (FRA)
6-3 7-5 6-2
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Yaroslava Shvedova (KAZ)
def.
Kiki Bertens (NED)
6-4 6-4
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Francesca Schiavone (ITA)[24]
def.
Kristyna Pliskova (CZE)
6-4 6-4
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Varvara Lepchenko (USA)
def.
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)[31]
7-6(4) 6-4
Complete
Court 18
11:30 AM
 Ladies' Singles - 2nd Round
Angelique Kerber (GER)[8]
def.
Ekaterina Makarova (RUS)
7-5 6-3
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Yanina Wickmayer (BEL)
def.
Galina Voskoboeva (KAZ)
4-6 6-3 8-6
Complete
 Gentlemen's Singles - 2nd Round
Juan Martin Del Potro (ARG)[9]
def.
Go Soeda (JPN)
6-2 6-3 1-6 6-4
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Serena Williams (USA) /
  Venus Williams(USA)
def.
Vesna Dolonc (SRB) /
  Olga Savchuk(UKR)
6-0 6-3
Complete
Court 19
11:30 AM
 Ladies' Singles - 2nd Round
Jie Zheng (CHN)[25]
def.
Aleksandra Wozniak (CAN)
6-4 6-2
Complete
 Ladies' Singles - 2nd Round
Klara Zakopalova (CZE)
def.
Olga Govortsova (BLR)
2-6 6-1 6-2
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Marina Erakovic (NZL) /
  Tamarine Tanasugarn(THA)
def.
Shuai Peng (CHN) /
  Jie Zheng(CHN)
6-2 6-2
Complete
 Ladies' Doubles - 1st Round
Olga Govortsova (BLR) /
  Mandy Minella(LUX)
def.
Janette Husarova (SVK) /
  Ksenia Pervak(KAZ)
6-2 6-3
Complete
 Gentlemen's Doubles - 1st Round
Dustin Brown (GER) /
  Oliver Marach(AUT)
def.
Frantisek Cermak (CZE)[11] /
  Filip Polasek(SVK)[11]
6-2 6-2 1-6 2-6 7-5
Complete